حذف سیاست رفع تعهد ارزی برای صادرات محصولات کشاورزی

پورابراهیمی، رئیس کمیسسون اقتصادی مجلس در هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد:
حذف سیاست رفع تعهد ارزی برای صادرات برخی کالاها و احیای وزارت بازرگانی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که مهمان هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بود در سخنانی از احتمال تشکیل وزارت بازرگانی در نیمه اول زمستان امسال خبر داد. او با اشاره به تصویب کلیات تشکیل وزارت بازرگانی، گفت وزارت بازرگانی در اوایل زمستان سال جاری احیا می‌شود.

پورابراهیمی هم‌چنین اعلام کرد که در برنامه هفتم توسعه، صادرات خدمات فنی‌ومهندسی، محصولات دانش‌بنیان، کشاورزی و صنایع دستی از تسویه تعهدات ارزی مستثنی شده است.

نرخ دستوری تسویه ارز صادراتی، عامل خروج ۷۰ درصد از صادرکنندگان کشور از ادامه فعالیت‌های تجاری شده است!

محمدرضا پورابراهیمی در هشتمین نشست اتاق بازرگانی تهران به ضرورت بازنگری در سیاست‌های ارزی بانک مرکزی در ارتباط با فعالیت‌های تجاری اشاره کرد و گفت: مداخلات دولت و بانک مرکزی در این سیاست‌ها، آثار و تبعات منفی برای اقتصاد کشور به همراه داشته و طی چند سال اخیر شاهد سرکوب صادرات ناشی از اعمال و اجرای سیاست‌های ارزی در کشور هستیم، از تعدیل در سیاست‌های ارزی در قالب احکام برنامه هفتم توسعه خبر داد.

سیاست بانک مرکزی برای نرخ دستوری تسویه ارز صادراتی که طی چند سال اخیر به اجرا درآمده، نه‌تنها رونقی برای صادرات کشور به همراه نداشته بلکه برآوردها حاکی از آن است که 70 درصد از صادرکنندگان کشور از ادامه فعالیت‌های تجاری خارج شده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدهای هفته