رئیس اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران مشهد: حذف مالیات بر صادرات زعفران در پرده‌ای از ابهام است

غلامرضا ميري در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) – منطقه خراسان،

در خصوص حذف ماليات بر صادرات، عنوان كرد: قانون حذف ماليات بر صادرات تصويب شده اما تا جايي كه من در جريان هستم اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همچنان تعهد از صادرکننده زعفران دریافت می‌شود عنوان كرد: براي مثال زماني كه يك صادركننده به صادرات مي‌پردازد بايد تعهد دهد كه ارز خارج شده را به كشور بر مي‌گرداند و يا به همان ميزان كه صادرات كرده است، كالا وارد كند كه اين امر براي صادركنندگان محصول زعفران وجود ندارد.

صادرات زعفران با استرس همراه است

ميري در خصوص اوضاع بازار زعفران و صادرات اين محصول، خاطرنشان كرد: بازار داخلي متأثر از نوسانات ارز بسيار متلاطم شده است. چرا كه نوسانات ارز به طور مستقيم بر قيمت زعفران تأثير مي‌گذارد.

وي ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر وضعيت بازار زعفران متعادل نيست و صادرات اين محصول نيز با استرس همراه است.

رئيس اتحاديه صادر‌كنندگان زعفران مشهد عنوان كرد: اگر چه آذرماه امسال نسبت به سال گذشته با 10 درصد افزايش صادرات زعفران همراه بوده است اما نوسانات فوق‌العاده‌اي كه از 10 دي ماه سال جاري به بعد رخ داده تاثيرات نامطلوبي بر بازار زعفران گذاشته است.

ميري در خصوص آينده بازار زعفران اظهار كرد: بازار زعفران قابل پيش‌بيني نبوده و كاملا به عرضه و تقاضا و فعاليت دلالان بستگي دارد.

وي در خصوص تأثير فعاليت دلالان بر بازار زعفران تصريح كرد: متأسفانه برخي از افراد به عنوان دلال، زعفران را خريداري كرده و انبار مي‌كنند كه اين مسئله باعث كمبود زعفران در بازار و نوسانات در قيمت اين محصول می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌تان را بنویسید

بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدهای هفته