رئیس اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران مشهد: حذف مالیات بر صادرات زعفران در پرده‌ای از ابهام است

غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان،

در خصوص حذف مالیات بر صادرات، عنوان کرد: قانون حذف مالیات بر صادرات تصویب شده اما تا جایی که من در جریان هستم اجرایی نشده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همچنان تعهد از صادرکننده زعفران دریافت می‌شود عنوان کرد: برای مثال زمانی که یک صادرکننده به صادرات می‌پردازد باید تعهد دهد که ارز خارج شده را به کشور بر می‌گرداند و یا به همان میزان که صادرات کرده است، کالا وارد کند که این امر برای صادرکنندگان محصول زعفران وجود ندارد.

صادرات زعفران با استرس همراه است

میری در خصوص اوضاع بازار زعفران و صادرات این محصول، خاطرنشان کرد: بازار داخلی متأثر از نوسانات ارز بسیار متلاطم شده است. چرا که نوسانات ارز به طور مستقیم بر قیمت زعفران تأثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر وضعیت بازار زعفران متعادل نیست و صادرات این محصول نیز با استرس همراه است.

رئیس اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران مشهد عنوان کرد: اگر چه آذرماه امسال نسبت به سال گذشته با ۱۰ درصد افزایش صادرات زعفران همراه بوده است اما نوسانات فوق‌العاده‌ای که از ۱۰ دی ماه سال جاری به بعد رخ داده تاثیرات نامطلوبی بر بازار زعفران گذاشته است.

میری در خصوص آینده بازار زعفران اظهار کرد: بازار زعفران قابل پیش‌بینی نبوده و کاملا به عرضه و تقاضا و فعالیت دلالان بستگی دارد.

وی در خصوص تأثیر فعالیت دلالان بر بازار زعفران تصریح کرد: متأسفانه برخی از افراد به عنوان دلال، زعفران را خریداری کرده و انبار می‌کنند که این مسئله باعث کمبود زعفران در بازار و نوسانات در قیمت این محصول می‌شود.